NA SERVU BLOG.CZ DOCHÁZÍ K MODERNIZACI A S TÍM SOUVISÍ VÝPADKY A ZMATKY, OMLOUVÁM SE A DOUFÁM ŽE SE TO BRZY VŠE SPRAVÍ

Hmyz

14. října 2018 v 23:08 | Tábornice Kačka |  Výukové materiály

V dnešním článku najdete, krátké zajímavé informace o různém hmyzu a na závěr křížovku, kterou si můžete ověřit, kolik si toho pamatujete.

Pro práci s dětmi lze využít jako hledání informací v textu, nebo vedoucí přečte text a po té rozdá křížovku, děti se jí snaží vyplnit, pokud jim to nejde mohou získávat kousky textu za nějaký úkol - zazpívat písničku, donést 5 věcí začínající na N…Slunéčko

Lidově beruška, je to druh, který je rozšířen po celém světě. Živí se převážně mšicemi a proto ji lidé rádi vidí na svých zahradách. Slunéčka mají několik stádií vývinu podobně jako motýl, vajíčko - larva - kukla - beruška (proměna dokonalá). Zbarvení larvy a kukly je černé se 2 podélnými oranžovými pruhy. U nás je nejznámější slunéčko sedmitečné - které má na krovkách 7 teček, ale najdeme zde i slunéčko pestré, východní, lesní, dvoutečné (národní symbol Lotyšska),… Na podzim si berušky hledají ukryt pod kůrou stromů, ve štěrbinách skal a v našich příbytcích (nejčastěji mezi rámy oken), aby přečkali zimu.


Roháč obecný

Je největší brouk v ČR. Samička je oproti samci menší a má menší kusadla (pohlavní dimorfismus - sameček a samice se viditelně liší), ale za to její kousnutí pořádně bolí. Samec má kusadla pouze na souboje se svými vrstevníky podobně jako jelen. Samička klade vajíčka do rozkládajícího se dřeva (staré pařezy), larvy, které se z nich vyklubou, se tímto dřevem živý. Dospělec žije jen pár měsíců a živí se nektarem s květů stromů a rostlin. Roháč při letu vydává velmi silný bzučivý zvuk, ale létá jen zřídka.


Komár písklavý

Je to druh komára, který nás nejčastěji navštěvuje v našem obydlí. Samičky se zásobí tukovým váčkem a po té se uloží do klidného stavu a přečkají zimu, po té na jaře ideálně přímo do vody nakladou vajíčka, z nich se vylíhnou larvy (žijící ve vodě) a v létě se z kukel vylíhnou komáři. Krev živočichů sají pouze samičky, samečci se živí nektarem květů.


Sršeň

Žije ve společenství podobně jako včely (královna, dělnice, nedospělí jedinci, samci, samice). Hnízdo si budují v dutinách stromů, každý rok si staví hnízdo nové - nikdy nevyužijí žádné dvakrát. Samice mají velká kusadla a žihadlo s jedem - díky kterému usmrcují jiný hmyz, samci žihadlo nemají a kusadla mají měkčí. Larvy jsou dravé, krmí se jiným hmyzem, kdežto dospělci si pochutnají na nektaru s rostlin, ovoci či míze stromů.


Kobylka zelená

Samci si díky crkotu určují území a lákají samičky. Samičky bývají o něco větší a mají kladélko, díky kterému do země nakladou až 100 vajíček. Vajíčka přečkají v zemi zimu a na jaro se z nich vylíhnou nymfy (malá kobylka a místo křídel jen výběžky) - živí se mšicemi. Nymfy se 6-7 svléknou, díky tomu jím narostou křídla a zvětší se. Této proměně se říká nedokonalá (vajíčko- nymfa- dospělec). Kobylky se živí jiným drobným hmyzem a částmi rostlin.

informace čerpány z Wikipedie

Jak jste uspěli?

Líbí se ti můj blog, dejte mu laik


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama