Otázky

29. listopadu 2016 v 10:59 |  Hry pro starší děti
Prostor: lepší místnost
Potřeby: text otázky, papíry, tužky, (stopky)

Touto aktivitou si děti procvičí paměť a soustředění. Je to vhodnější pro starší děti.Děti můžeme rozdělit do skupin. Každá skupina dostane papír se sadou otázek a bude mít za úkol si jednotlivé otázky rozdělit (cca 5 min.). Po té papír vezmeme k sobě a přečteme připravený text, kde se nachází odpovědi na tyto otázky. Děti si je snaží zapamatovat. Potom papír s otázkami vrátíme skupince a ta se snaží napsat co nejvíce odpovědí (15-20 min). Potom si text znovu projdeme a děti si píší body za správné odpovědi. Která skupinka získá více bodů, vyhrála.


Text:

Vznik Boubínského pralesa

Lesy vždy pro člověka představovaly neobyvatelné místo (krom poustevníků, myslivců a podobných podivínů) a v lidské fantazii se spojovaly s duchy, strašidly, dravými šelmami a vším, co člověku nahání strach. Dalo se v nich snadno zabloudit i přijít o život a lidé se do nich vypravovali jenom z nezbytí, pro obživu a pro peníze. Boubínskými lesy vedly dvě pašerácké stezky. Pašovalo se skoro všechno: sůl, střelný prach, dobytek, obilí a také šumavská oblíbená droga Brizil. Její základní surovinou byl tabák, do kterého se přidávalo vepřové sádlo, sušené švestky a pepř a celé se to šňupalo. Na Šumavě také kvetlo sklářské řemeslo a sklárny byly co do spotřeby dřeva jako ohniví draci. Přestože sklárna v Kubově huti byla od Pralesa jen několik kilometrů, vystačila si se dřevem z nejbližšího okolí a naštěstí pro prales brzo zkrachovala. Boubínský prales byl pro podobné podnikání a těžbu dřeva těžko přístupný. V jeho blízkosti byl sice vybudován Schwanzenberský kanál, díky němuž se dřevo dostávalo do Vídně i do Prahy, ale Prales zůstal znovu ušetřen.
Jeho definitivní vyjmutí z lidské činnosti je zásluhou lesmistra Josefa Johna (1802-1871), jehož požadavky se donesly k majiteli lesů Knížeti Janu ze Schwarzenberku. Ten roku 1858 rozhodl, aby "…pro věčné časy lesní oddíly, co zbytkové někdejších pralesů za prales ustanoveny. Zde se nesmí žádné dříví porážet, vůbec žádná práce vykonávat, a jest nyní úplně sám sobě ponechán". Původní plocha pralesa měla 144 ha, ale později se ochranné pásmo kolem vlastního pralesního jádra ještě rozšířilo. Národní přírodní rezervací byl Boubínský prales vyhlášen roku 1933 a v roce 1958 byla jeho plocha rozšířena na dnešních ďábelských 666 ha.
Některé boubínské stromy jsou staré až 400 let, což znamená, že klíčily ještě před třicetiletou válkou a v době, kdy psal Komenský a maloval Rembrandt už měly víc než 10 metrů. Král smrků, který padl 4.12 1970, se dožil více než 440 let a svou výškou 57 metrů téměř trumfoval Petřínskou rozhlednu (60 m).


Otázky:
1. Kolik vedlo pralesem pašeráckých cest? (1 bod)
2. Co je to Brizil? (1 bod)
3. S čeho se Brizil skládal? (4 body)
4. Jaká sklárna byla jen několik kilometrů od pralesa? (1 bod)
5. Do kterých měst se dostávalo dřevo díky Schwanzenberskému kanálu? (2 body)
6. Jak se jmenoval lesmistr, který zařídil aby se Boubínské lesy přestali obhospodařovat? (2 body)
7. Ve kterém roce se stal Boubínský prales Národní přírodní rezervací? (1 bod)
8. Kolik ha má v současné době Boubínský prales? (1 bod)
9. Kolika let se dožil král stromů a kdy padl? (4 body)
10. Král stromů svojí výškou téměř trunfl kterou rozhlednu? (1 bod)Odpovědi:
1. 2
2. Droga
3. Tabák, vepřové sádlo, sušené švestky a pepř
4. V Kubově huti
5. Vídeň, Praha
6. Josef John
7. 1933
8. 666 ha
9. 440 let, 4.12. 1970
10. Petřínskou rozhlednu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama