NA SERVU BLOG.CZ DOCHÁZÍ K MODERNIZACI A S TÍM SOUVISÍ VÝPADKY A ZMATKY, OMLOUVÁM SE A DOUFÁM ŽE SE TO BRZY VŠE SPRAVÍ

Slepecká olympiáda

9. října 2016 v 10:28 |  Sady her s tématikou
Prostor: příroda
Potřeby: šátky, stopky (mobil), propisky, kartičky, označení cíle a startu (provaz,y kloboučky), provaz, míče, branky, nádobku (kýbl), různé předměty (bedny, židle), obrázky lidí, krikeťáky

Vytvořte dvojce nebo i skupinky a všem zavažme oči. Při každé disciplíně uvidí jen jeden člověk, který bude všem radit, vidící člen se musí střídat. Každý tým dostane papírek, do kterého vedoucí budou zaznamenávat výkony. Mezi jednotlivými stanovišti se týmy budou taky přesouvat po slepu. Děti si vyzkouší jaké to je být slepý a naučí se spolupracovat.Sprint - označení startu a cíle, propiska, stopky
Pozor k této disciplíně je potřeba opravdu rovný povrch (asfaltová cesta, chodník) můžeme ho ztížit i slalomem. Vedoucí odstartuje a vidící běží ze slepím a naviguje, ho kam má běžet, můžeme povolit, aby se chytli za ruce. Vedoucí zapíše naměřený čas.


Opičí dráha - provaz, propiska, stopky
Natáhneme provázek mezi stromy, můžeme na dráhu umístit i pár beden. Soutěžící bude mít za úkol se stále držet provázku a zdolat tuto dráhu co nejrychleji, jeho vidící kolega mu napovídá, ale nesmí se ho dotýkat. Vedoucí zapíše naměřený čas.


"Basketball" - míčky, označení startu, nádoba (kýbl), stopky, propiska
Vyznačíme start a dáme k němu míčky a cca 10 kroků od něj umístíme nádobu. Soutěžící musí míčky dostat do nádoby v co možná nejkratší době, jeho vidící kolega ho naviguje.
Pokud máme hodně míčků, můžeme soutěž obměnit a dát dětem časoví limit 3 minuty a potom spočítat kolik míčků se dostalo do nádoby.


Hod na cíl (Petang) - označení cíle (papír, látka, podložka), označení startu, 5 míčků (ideální krikeťák), metr, propiska
Vyznačíme star, odkud soutěžící bude házet, potom označíme cíl cca 7 kroků. Soutěžící má pět pokusí aby se míček hodil co nejblíže k cíly, vidící kolegu mu říká a radí, jak má příště hodit. Vedoucí potom změří vzdálenost nejbližšího míčku k cíly a napíše ho do kartičky.


Fotbal (florbal) - míče, branka, označení startu, propiska, (florbalka)
Umístíme branku a startovací čáru a k ní dáme míče. Slepí má např. 10 pokusů, aby se trefil kopnutím do branky. Vidící kolega mu napovídá, jak má příště kopnout. Vedoucí napíše do kartičky, kolik gólů se týmu podařilo dát. Obdobné stanoviště můžeme udělat i florbalové.


Synchronizované cvičení - stopky, sérii obrázků (nacvičené polohy) cca 5, propiska
Principem této disciplíny bude, aby vidící popsal slepému přesnou polohu těla a ten jí udělal (vidící se slepého nesmí vůbec dotknout. Vedoucí si buď předem nachystá polohu a ukáže jí na vlastním těle nebo může mít nachystané obrázky. Vedoucí posuzuje přesnost polohy a stopuje čas, za který se týmu podaří udělat všech 5 poloh.
Příklad poloh:
1 - pravá ruka zvednutá nad hlavou a ukazuje na nebe, levá ruka za zády, hlava sklopená dolů, nohy široce roztažené od sebe
2 - ruce u těla, vyplázlí jazyk, nohy lehce pokrčené, hlava otočená doprava
3 - tělo leží, ruce v pravém úhlu od těla a spojené, levá noha pokrčená
4 - pravá ruka se drží pravé paty, levá ruka levého ucha, pravá noha je natažená do strany
5 - turecký sed, pravá ruka drží hlavu a levá ruka koleno, hlava směřuje nahoru k nebi


"Překážkový běh" - různé předměty, označení pole (provaz), stopky, propiska
Označíme pole, do kterého umístíme různé předměty (krabice, židličky, můžeme přes celé napnout i provaz) a úkolem slepého bude projít jakýmkoli způsobem označeným polem, tak aby se nedotkl ani jedné věci. Vidící ho naviguje. Vedoucí měří čas a za každý dotyk dostanou přirážku 20 sekund.

Další tipy na slepecké aktivity najdete slepecký den, život ve tmě, epidemie.


Napadá tě další disciplína? Budu ráda když se o ni podělíš.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama